Jablká v zime

Autor: Barbora Jurenová | 2.2.2011 o 22:55 | (upravené 3.2.2011 o 22:29) Karma článku: 5,00 | Prečítané:  852x

Do starej zástery zbieram zabudnuté jablká zo stromov. Majú vyštípané líca od mrazivého vetra, ktorý im nedal pokoj celú zimu. Chcem ich zahriať, aspoň na chvíľu vyvolať ilúziu teplejších dní. Pomaly ich kladiem jedno k druhému. Dotýkajú sa nosmi a šupinatými viečkami, zrejme si majú veľa čo povedať. Rastie vo mne zvláštna istota, že aspoň oni k sebe našli cestu.

 Matej Porubčan

Jablká zaspali uprostred jesene. Stromy zhodili svoje listy, ale nemali silu zhodiť do trávy aj ich. Trochu im rozumiem, stromom i jablkám, že tak vytrvalo vzdorovali svojmu osudu. A zároveň im závidím, pretože dokážu svoje dokaličené tváre ukazovať svetu a nikomu to neprekáža, nikto sa nad tým nepozastaví. To len ja postávam pod prázdnymi korunami a pohľadom ich obíjmam, beriem zásteru a postupne zbieram ich prezreté plody, jedno za druhým. Aby nepadli na zem a nerozbili si svoje krehké telá o praskajúcu bielobu. Hoci by za nimi nikto neplakal, viem, že by to nebolo správne. Jablká a ani ľudia by nemali padať len tak, len kvôli tomu, že by to tak malo byť správne.

V duchu snívam o lete. Za špinavými oknami sedím so šálkou čaju a pozerám na čierno-biele ulice. Sneh ich zajal vo svojom panstve a možno by bolo dobré im pomôcť. Vyzametať chodníky a zdraviť neznámych ľudí, ktorí budú prechádzať okolo. Podať im poháre do zmrznutých rúk a pýtať sa ich na bežné veci, nad ktorými nemusia dlho premýšľať. Aké je to chodiť po čistom snehu a či majú pri srdci teplo. Kam zmizol staromódny prach a kam zmizli ľudia, ktorí ho zo mňa oprašovali. Prečo ten chodník zametám sama a nikto sa nezastaví. Dopijem čaj a šálku položím za okno. Nech aj ona vzdoruje osudu, ktorý sme jej predurčili.

S jablkami odchádzam na cesty. Lietame nad krajinou ako revolucionári, hoci vo vnútri sme všetci mäkkí a pomaly sa rozpadávame. Míňame rieky a moria, krúžime nad opustenými jazerami a najmä nad topiacim sa snehom. Možno sa v ňom vykúpeme. Ale o tom rozhodneme iba my.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Jadrové strašenie nie je v ruskom arzenáli nové

Reči o atómovej vojne majú na Západe vyvolať strach z Ruska. Ich adresátom sú aj Rusi zvyknutí na život v hystérii militarizmu.


Už ste čítali?